Studieguide till provet.

 

Stommen  för provet kommer att vara lektionerna och de genomgångar vi har haft.

 

För att underlätta det lite för den som vill studera ordentligt så hade jag tänkt att ge lite hintar om vilka områden som ni bör läsa extra mycket om .

 

Märk väl att det inte räcker att bara läsa igenom de sidor som jag har belyst i denna lilla studieguide, allt ingår i provet. Tonvikten kommer dock att ligga på de områden jag tar upp nedan.

 

1.       Första Världskriget:

·        Direkta orsaker till kriget. Sidorna 208 – 209.

·        Krigsutbrottet, s 209.

·        Bakomliggande orsaker, koncentrera er på varför de olika Europeiska staterna var osams. Lär er någon ”intern europeisk” och någon ”internationell, utomeuropeisk” s 206-207.

·        Västfronten är den viktigaste fronten.

·        Versaillesfreden s 213-214 är viktig.

 

2.      Ryska Revolutioner.

·        Anledningar till att det blev en revolution är alltid viktiga. Lär er en direkt och en indirekt anledning, sid 217-218.

 

3.      Demokratins genombrott i Norden.

·        Rösträttens genomförande i Sverige är sådant som var svensk bör känna till. Årtalen för rösträttens införande kommer på provet. Sidorna 235 (Rösträtt med undantag) till och med 238 är viktigt, detaljerna i rösträttsreformen på sidan 238 kan ni hoppa över (Den 40-gradiga skalan………….).

·        Det viktiga här är processen  mot rösträtt, att ni kan viktigare steg och händelser som ledde till och förhindrade demokratin i Sverige.

 

 

 

4.      Mellankrigstidens Tyskland.

·        Avsnittet ”Hur kunde Hitler bli tysk diktator?” är viktigt.

·        Försök att bortse från Hitler som person och koncentrera er på sociala och ekonomiska förklaringar till nazisternas framgång.

·        I texthäftet har ni en genomgång av processen mot förintelsen. Den är viktig för att förstå hur något sådant kunde hända.

5.      Andra Världskriget.

·        Anledningar till att kriget bröt ut är viktiga.

·        Namnen på ledare i USA, England, Tyskland och Sovjetunionen.

·        Varför gick de olika länderna in i kriget? Tysklands motiv, Englands motiv, Sovjetunionens motiv, USAs motiv.

·        Huvuddragen i kriget är viktiga. Följande slag och krigshändelser ska man kunna lite om (alltså vem som slogs, vem som vann och vilka de direkta konsekvenserna blev efter slaget) Delningen av Polen, Anfallet mot Danmark och Norge, Anfallet mot Belgien och Frankrike, Blitzen över England, Pearl Habor, Stalingrad, Dagen D och el Alamein.

·        Atombomberna över Hiroshima och Nagasaki.

·        Varför gjorde Sverige som vi gjorde under kriget?

·        Hur slutade kriget? Vilka konsekvenser fick det för Tyskland? Vilka nya stater bildades eller försvann? Jaltakonferensen, vem träffades där?

·        Vilka umbäranden utsattes civilbefolkningen för under kriget.

·        Hur påverkade krigsslutet den kommande perioden av kallt krig i Europa?

 

6.      Allmänbildningsfrågor de som har att göra med de områden som ni har till provet.

 

Kan ni svaren på dessa frågor och kan redogöra för fakta som har med dessa punkter att göra så kommer ni också att kunna skriva MVG på provet.

Har ni några frågor om provet så leta upp mig i veckan, eller mejla mig på  HYPERLINK "mailto:ohc@katedralskolan.lund.se" ohc@katedralskolan.lund.se.

Vi ses nästa fredag, och lycka till.